Staré penzijko je velmi konzervativní produkt. Zákon mu totiž nařizuje, že nesmí účastníkovi vykázat v žádném okamžiku ztrátu (případné ztráty vyrovnávají penzijní společnosti ze svého). Proto jsou penzijní společnosti opatrné a peníze účastníků starého penzijka investují zejména do bezpečných státních dluhopisů. Ty nabízejí jisté, ale velmi nízké výnosy, které obvykle nepřekonávají ani inflaci.
Naproti tomu nové penzijko DPS má ve svém portfoliu zastoupenou akciovou složku a v úspěšném období roční vynáší přes 10 %, ale i více než 20 %. V období, kdy se akciovým trhům nedaří, obvykle také prodělává, a to i přes 10 % ročně. Penzijko je ale dlouhodobý produkt a celková bilance za desítky let bývá mezi 5 a 10 %. V úspěšných obdobích si totiž vytváří také rezervu pro vyrovnání případné ztráty z minula.
S přechodem do nového penzijka má tedy účastník výrazně vyšší šanci na dobré zhodnocení, vzdává se ale zmíněné garance nezáporného zhodnocení a také možnosti tzv. výsluhové penze. Ta umožňuje nechat si po 15 letech spoření vyplatit až polovinu prostředků ze svého penzijního účtu bez jakékoliv sankce.
Kvůli výrazně vyššímu zhodnocení prostředků doporučujeme účastníkům, kteří před sebou mají ještě alespoň deset let v penzijku, aby staré penzijko opustili a přestoupili do nového DPS. Zůstat ve starém penzijku se ale může vyplatit účastníkům, kteří se blíží ke konci svého spořicího horizontu. Tedy těm, jimž zbývá do doby, kdy hodlají své penzijko ukončit a vybrat (ať už rentu, nebo jednorázově), méně než deset let. U nich by totiž vlivem kolísavosti akciových trhů mohlo dojít k situaci, kdy v závěrečné fázi spoření pocítí propad stavu svého penzijního účtu a už nebudou mít možnost počkat na období, kdy se trhům opět začne dařit.
Pokud se rozhodnete pro přechod do nového penzijka v rámci své penzijní společnosti, obvykle trvá do tří měsíců a je zdarma. Do nového penzijka lze přejít i k jiné penzijní společnosti – při volbě zvažte výnos jejího fondu nového penzijka dlouhodobě, nejen za poslední období.
Pokud se rozhodnete staré penzijko opustit a přejít do nového u jiné penzijní společnosti, nemusíte jako před rokem 2024 nejdříve přejít do nového penzijka své původní penzijní společnosti, ale jdete rovnou do nového penzijka již v nově zvolené penzijní společnosti. Mezikrok, kdy bylo nutné ještě v rámci své původní penzijní společnosti přejít do nového penzijka a teprve pak bylo možné s novým penzijkem přejít do nově zvolené penzijní společnosti, byl zrušen.
Jak na samotný přechod? Pokud zůstáváte u své stávající penzijní společnosti, o svém záměru ji informujte a vše s ní vyřešte (ať už online, nebo na pobočce). Pokud jste se rozhodli s přechodem do nového penzijka DPS změnit i penzijní společnost, informujte o tom pouze tu, ke které přecházíte. Ta administrativu s vaší stávající společností vyřídí. Jednou za pět let je přechod zdarma. Pokud měníte penzijní společnost častěji, může vám být od původní penzijní společnosti účtován poplatek až 800 Kč.
Možnost přejít do nového penzijka DPS, ale zachovat si i to staré PP
Účastníci starého penzijka (penzijního připojištění) mohou buď vstoupit do nového penzijka (doplňkového penzijního spoření) se všemi penězi, které na svém penzijním účtu dosud mají, nebo si mohou starou smlouvu tzv. zakonzervovat a prostředky do nového penzijka nepřevádět. V novém penzijku pak začínají investovat od nuly a peníze ze starého penzijka na ně do splnění podmínek pro výběr penzijka počkají a dále se zhodnocují v TF.
Od roku 2024 je možné takto postupovat a mít staré i nové penzijko zároveň kvůli situacím, kdy se účastníci přechodu do nového penzijka obávali. Nové penzijko sice nabízí vyšší výdělky, ale už neposkytuje garanci nezáporného zhodnocení. Někteří účastníci nechtěli riskovat, že by o dosud vydělané peníze chráněné ve starém penzijku garancí neprodělku mohli v novém penzijku částečně přijít.