Český penzijní systém má více pilířů. Prvním z nich je starobní důchod vyplácený státem ze sociálních odvodů v tzv. průběžném systému. Druhým pilířem bylo dobrovolné individuální navyšování vlastních 3 % odvodů dalšími 2 % své mzdy, tento pilíř je už zrušený. Třetím pilířem je právě penzijko. Ačkoliv jsou tedy ty pilíře vlastně jen dva, název „třetí" už se pro penzijko vžil a používá se. Vedle penzijka do systému třetího pilíře patří ještě investiční životní pojištění, pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobý investiční produkt (DIP). V porovnání s penzijkem jsou to ale okrajové produkty, proto když někdo mluví o třetím pilíři, mluví většinou o penzijku.
K úložce mezi 500 Kč a 1700 Kč stát přidá dalších 20 %, u vyšších částek pak maximálně 340 Kč. Přehlednou tabulku naleznete zde.
Částka je společná i pro další daňově uznatelné produkty, jako je např. pojištění dlouhodobé péče.
V průměru se pohybují nad 1000 Kč měsíčně.
Ten je výhodnější než předčasný důchod, který by vám zásadně a nenávratně snížil budoucí starobní důchod.
Stačí stanovit tzv. určenou osobu, případně více takových osob a nastavit poměr rozdělení sumy – tyto osoby peníze dostanou nad rámec dědictví.
V penzi trávíme přes 20 let. Z penzijka můžete po tuto dobu čerpat měsíční rentu, ale stejně tak si můžete peníze vybrat jednorázově nebo si zvolit výplatu renty na kratší, třeba desetiletou dobu.
Dynamická strategie investuje převážně do akcií – s nejvyšším rizikem je možné dosáhnout nejvyšších výdělků, vyvážená strategie kombinuje akcie s dluhopisy, konzervativní strategie se orientuje téměř výlučně na dluhopisy a produkty peněžního trhu. Strategie lze v průběhu zdarma měnit.
Dětem můžete založit penzijko hned po narození. S dosažením jejich plnoletosti lze třetinu peněz odčerpat bez sankcí na cokoliv, stačí mít dětské penzijko alespoň deset let.
V průběhu svého pracovního života si odkládáte část výdělku na svůj penzijní účet vedený u penzijní společnosti. Ta svěřené prostředky společně se státním příspěvkem a případným příspěvkem od vašeho zaměstnavatele investuje a snaží se je zhodnotit tak, aby vám ke starobnímu důchodu od státu pravidelně posílala navíc ještě další finanční prostředky. Protože když vám s nástupem do penze přestane chodit výplata a dostáváte jen starobní důchod od státu, rozdíl je citelný. S penzijkem ale můžete tento rozdíl částečně dorovnat. Konkrétní příklad naleznete zde.