18. 7. 2025
Za pololetí rostly dynamické fondy průměrně o 7,03 procenta.
V první polovině roku se penzijním fondům dařilo, zejména s ohledem na jarní turbulence způsobené hlavně celní strategií Spojených států. Ztráty z března a dubna se totiž povedlo v květnu odmazat a červen výsledky ještě mírně vylepšil. Ke konci pololetí tak dynamické fondy vynesly v průměru 7,03 %, vyvážené fondy 4,21 % a PKF 1,67 %. Jak informují Seznam Zprávy, dva nejúspěšnější fondy si připsaly výnos dokonce přes deset procent.
„Úvodní polovina roku byla z pohledu akciových trhů velmi turbulentní. Po prvních dvou měsících růstu přišel dvouměsíční propad, který vyvrcholil na začátku dubna. Už květen ale ztráty odmazal a červen výsledky ještě mírně vylepšil. Účastníci v dynamických a vyvážených fondech tak nakonec prožili velmi dobrý půlrok, uvidíme, co nabídne ten aktuální,“ shrnuje pro SZ Byznys Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.
Ať se ale budou světové trhy vyvíjet jakkoli, je potřeba ale počítat s tím, že penzijní spoření je dlouhodobý investiční nástroj. „Člověk by neměl přehnaně řešit krátkodobé výkyvy, které ke světu akcií prostě patří,“ dodává. V dlouhodobém horizontu (u penzijka i přes tři dekády) se cílová částka při úložce 1500 Kč měsíčně pohybuje kolem dvou milionů korun.