28. 1. 2021
Přejít do nového penzijka se vyplácí, loni si nejlépe vedly dynamické a vyvážené fondy DPS.
Přestože byl minulý rok ve znamení koronavirové pandemie s významnými ekonomickými důsledky, drtivá většina penzijních fondů svým účastníkům přinesla neočekávaně dobré zhodnocení. Nejvíce těm, kteří vsadili na investiční strategii založenou na akciích.
„V období první vlny, tedy na jaře 2020, zažívaly světové akciové trhy propad, což negativně ovlivnilo i české penzijní spoření. Ale velmi rychle – už v druhém kvartálu – se většinu ztrát dařilo odmazávat. Během podzimu pak růst pokračoval a na konci roku jsme registrovali velmi výrazné zhodnocení,“ popsal průběh loňského roku z hlediska vývoje hodnoty majetku většiny penzijních fondů prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.
S kladným výsledkem uzavíralo rok 2020 celkem 29 fondů doplňkového penzijního spoření, tedy nového penzijka. Nejvýraznějšího zhodnocení dosáhly účastnické fondy doplňkového penzijního spoření s dynamickou investiční strategií, v jejichž majetku převažují akcie. Ty skončily na konci roku s plusem v rozmezí 3,4 až 7,6 procenta.
Vyvážené fondy, kde se poměr akcií a dluhopisů pohybuje mezi třetinou a polovinou, připsaly svým účastníkům 2,5 až 5,2 procenta. Tradičně dopadly PKF (povinné konzervativní fondy), jejichž existenci ukládá zákon a které investují převážně do „bezrizikových“ státních dluhopisů. Ty si připsaly maximálně 1,5 %.
U fondů starého penzijka, které jsou výrazně svázané zákonnými regulemi a zhodnocují vklady převážně také skrze dluhopisy, se očekává podobný výsledek. Celková čísla ale zatím k dispozici nejsou.
Účastníkům penzijního spoření se tedy opět nejvíce vyplatilo nové penzijko, do kterého se z toho starého dá snadno a zdarma přejít. Tradičně to byly dynamické a vyvážené fondy – ty nabízí každá z osmi penzijních společností působících na našem trhu. „Opět se nám potvrdilo, že účastníkům penzijního spoření se nejvíce vyplatí portfolio s podílem akcií, tedy vyvážené, a zejména dynamické fondy doplňkového penzijního spoření. I přes občasné výkyvy na trhu jsou z dlouhodobého hlediska nejziskovější,“ řekl prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop a dodal, že spoření na penzi je dlouhodobý produkt, který v horizontu desítek let dokáže zajistit ke státnímu důchodu značný přivýdělek. Krátkodobé výkyvy proto nehrají takovou roli. Zprávu přinesl portál Lidovky.cz a vy si ji můžete přečíst zde.