14. 1. 2022
Přechod ze starého penzijka na doplňkové penzijní spoření se vyplatí hlavně těm, kdo budou spořit ještě alespoň deset let.
Lidové noviny ve svém prvním středečním vydání v roce 2022 přinášejí článek o tom, že hlavně generace dnešních čtyřicátníků a mladších by se čistě na státní důchody spoléhat neměly. Ačkoliv se na nutnost důchodové reformy poukazuje už řadu let, žádná předešlá vláda poslední doby s ní nepřišla. Dobrá zpráva sice je, že o ní Fialova vláda mluví i v programu, ale na výsledek musíme zatím počkat. Naštěstí si čím dál více lidí na důchod skutečně spoří.
Základními dvěma produkty penzijního spoření jsou penzijní připojištění (PP) a doplňkové penzijní spoření (DPS). Do penzijního připojištění se ale už téměř deset let nedá vstoupit, nahradilo jej doplňkové penzijní spoření. Staré penzijko je svázané zákonnými omezeními, a proto se v něm investuje velmi opatrně. Většinou prostřednictvím dluhopisů. A přes to, že výnos z něj mnohdy nepřekoná ani inflaci, jej má řada klientů stále aktivní.
Naproti tomu nové doplňkové penzijní spoření má například v dynamických fondech velmi dobré zhodnocení, fondy dosahují výnosů přes deset procent. Vzhledem k tomu, že se jedná o investici v dlouhodobém časovém horizontu, je v novém penzijku velký finanční potenciál. Proto přechod do nového penzijka neodkládejte, zvláště když je nyní inflace oproti minulému roku zhruba dvojnásobná.
Celý článek o nutnosti spořit si na penzi po vlastní ose si přečtěte v Lidových novinách z 5. ledna 2022.