Soutěžní divize

Handgun - Production


Této divizi vyhovují seriově vyráběné modely pouze s otevřenými mířidly, které jsou uvedeny v následujícím seznamu: http://www.ipsc.org/rules/proddiv.php . Povolené modifikace a úpravy jsou podmíněny použitím běžně dostupných továrních dílů originálního výrobce. Lze však použít neoriginální miřidla, pokud jejich instalace nevyžaduje zásah do zbraně. Lze použít střenky a polepy střenek neoriginálního výrobce, pokud nepřesahují tvar originálních střenek. Gumové návleky na střenky a záslepky pažbiček jsou zakázány. Do zásobníků s vetší kapacitou se nabíjí jen max. 15 nábojů.

Tato divize je optimální vstupní divizí do IPSC. Prostě vzít právě koupenou zbraň (která je uvedena výše v seznamu) a bez dalších investic do ladění zbraně začít s naším sportem.

Handgun - Standard


Základní znakem této divize je omezení vnějších rozměrů pistole. Pistole s vloženým zásobníkem nesmí přesahovat 225mm x 150mm x 45mm. Obvykle se používají zbraně se spouští SA, povinná jsou otevřená miřidla. Portování hlavně a kompenzátory nejsou povoleny. Kapacita zásobníků není omezena, pokud vyhoví pravidlu o rozměrech.

V této divizi je prostor pro ty kdo chtějí na svou pistoli aplikovat dodatečná vylepšení za účelem zvýšení spolehlivosti a zlepšení vlastností při střelbě. Lze k tomu použít i neoriginální díly a mít tedy pistoli jako nikdo jiný.

Handgun - Revolver


V této divizi lze použít všechny továrně vyráběné revolver nebo revolvery poskládané z továrních dílů. Prototypy však povolené nejsou. Úpravy jako závaží či jiná zařízení ke snížení zpětného rázu nejsou povolena. Počet komor válce není limitován, je možné vystřelit jen 6 ran před dalším přebitím. Samonabíjecí revolvery nejsou povoleny.

Divize revolver je tradiční divizí IPSC. Je velmi náročná na strategii v průběhu střelecké situace, kdy musíte mít na paměti, že na jedno nabití máte jen 6 ran, čímž se radikálně odlišuje od strategie všech pistolových divizí.

Handgun - Classic


Často také nesprávně nazývaný Single-Stack je nejmladší divizí v IPSC. Omezení rozměrů je stejné jako pro divizi Standard - 225mm x 150mm x 45mm. Pistole musí typově a vzhledově vycházet z designu 1911 s jednořadým zásobníkem. Rám musí být vyroben z jednoho kusu a kovový. Odlehčení závěru je zakázáno a opěrka palce také.

Tato divize je určena fandům jednořadých pistolí, které vycházejí z legendárního Colt 1911 A1. Menší kapacita jednořadých zásobníků mění strategii řešení situace podobně jako u revolveru. Obsazenost této divize rok od roku roste a oblíbena je u špičkových střelců v USA. Za zmínku jistě stojí, že iniciátorem zařazení této divize do IPSC byl náš tehdejší RD Josef Hořejší.

Handgun - Open


Divize Open má jen jediné omezení a tím je délka zadní strany použitého zásobníku, která nesmí přesáhnout 170mm. Díky možnosti použití kompenzátoru, různých závaží, opěrek palců, laděného spoušťového mechanizmu, optických miřidel atd. můžete mít zbraň se skvělými vlastnostmi a obrovskou kapacitou zásobníku (klidně až 30ran).

Tato divize je také nazývána formulí F1 v IPSC. Špičkoví střelci v této divizi dosahují výkonů, které se až vymykají bežnému chápání svátečních střelců. Pistole jsou dokonale vyladěné sportovní speciály, často zakázková výroba na míru, ale je třeba přiznat, že to není zrovna levná zábava.

Rifle - Semi Auto Open

3-gun TN

Rifle - Semi Auto Standard

AR15-5-2 TN

Rifle - Manual Action Open

Rifle - Manual Action Standard

Shotgun - Open

Shotgun - Modified

Shotgun - Standard

Shotgun - Standard Manual

IPSC terče

  • IPSCmini

Typy střeleckých situací

  • Střelecká situace vyžadující maximálně 12 ran
    Střelecká situace vyžadující maximálně 12 ran

  • Střelecká situace vyžadující maximálně 24 ran

  • Střelecká situace vyžadující max 32 ran